Southern New England Traditional Arts Apprenticeship Program List of Apprenticeships

The Southern New England Traditional Arts Apprenticeship Program fosters the sharing of traditional (folk) artistic skills through the apprenticeship learning model of regular, intensive, one-on-one teaching by a mentor artist to a student/apprentice. The program pairs mentor artists from RI, MA, or CT with apprentices from one of the other states, as a way to knit together members of the same community or group across state lines. Mentors in bold.

Year 1, 1998/1999

  • Ella Sekatau (RI) with Marcia Flowers and Darlene Hamlin (CT)
    Narragansett/Eastern Pequot ecology, plant lore, and fiber bag making
  • Blia Vang (RI) with Vang Xiong (CT)
    Hmong embroidery, stories, and song
  • Lydia Perez (RI) with Menen Osorio (CT)
    Puerto Rican bomba music and dance
  • Rosaire LeHoux (CT) with Colette Fournier (RI)
    Franco American fiddling
  • Joao Cerilo Monteiro (RI) with Eurico and José Semedo (CT)
    Cape Verdean traditional funana
  • Josephine MacNamara (CT) with Sheila Hogg (RI)
    Irish ballads and sean nos singing
  • Khandarith Hay (CT) with Chamroeun Buth (RI)
    Cambodian mohory singing
  • Lakkitta and Pousady Chatharangsy (RI) with Manola Sidara (CT)
    Laotian dance
  • Martin Obeng (CT) with Ghana Cultural Association dancers (RI)
    Ghanaian drumming and dance
  • Fannie Solon and Aires de Colombia (CT) with Peggy Sandoval (RI)
    Colombian music and dance

Year 2, 1999/2000

  • Joao Cerilo Monteiro (RI) with Raquel Figueiredo and Warm Heart dancers (CT)
    Cape Verdean music and dance
  • Lydia Perez (RI) with Maria Perez Colon (CT)
    Bomba dance
  • Pa Koua Vang (RI) with Peter Xiong (CT)
    Hmong wedding ceremony
  • Somaly Hay (CT) with Linda and Tath Heng (RI)
    Cambodian court dance
  • Manola Sidara (CT) with Ammala Doungsavanh and Pousady Chatharangsy (RI)
    Laotian wedding rituals and temple decorations
  • Big Seven Gospel Choruses (CT) with Paula Sanders and Wilma Hayes (RI)
    Traditional hymns and spirituals

Year 3, 2000/2001

  • William Streeter (MA) with Kathleen Parulski (CT)
    Bookbinding
  • Seija Floderus (RI) with Anita Smiley, Eva Bean, Ritva Langlois (CT)
    Finnish weaving
  • William Cumpiano (MA) with Graciela Quiñones Rodriguez (CT)
    Puerto Rican instrument making
  • Joao Cerilo Monteiro with Raquel Figueiredo and Warm Heart dancers (CT)
    Cape Verdean music and dance
  • Somaly Hay (CT) with Linda and Tath Heng (RI)
    Cambodian court dance
  • Ksenia Pokrovsky (MA) with Marek Czarnecki (CT)
    Byzantine iconography
  • Raouf Mama (CT) with Abigail Jefferson (RI)
    African storytelling
  • Phan Phoung (CT) with Angkor Dance Troupe (MA)
    Indian kuchi pudi roots of Cambodian dance

Year 4, 2001/2002

  • Bob Livingston (CT) with Edward Phelps, William Wiles, and Ruth Fairman (MA)
    Eastern singing style for square dance calling
  • Seija Floderus (RI) with eight members of the Finnish American Heritage Society (CT)
    Finnish weaving, second year
  • Ksenia Pokrovsky (MA) with Marek Czarnecki (CT)
    Byzantine iconography
  • Eldrid Arntzen (CT) with Rebecca Wilhelmsen and Heather Lomeland (MA)
    Norwegian rosemaling
  • Donna Hébert (MA) with Daniel Boucher (CT)
    Franco-American fiddling
  • Teresa Stagnaro (MA) with Fiorella Castillo and Adrian Ugarte (RI)
    Peruvian dance
  • Phan Phoung (CT) with Angkor Dance Troupe (MA)
    Indian kuchi pudi dance roots of Cambodian dance, especially hand and facial gestures

Year 5, 2002/2003

  • Seija Floderus (RI) with seven members of the Finnish American Heritage Society (CT)
    Finnish weaving, especially rya technique
  • George Menard with Bob Livingston
    Quadrille calling
  • Jose Mello (RI) with Gary Arrenegado and Bobby Ponte (MA)
    Azorean model boatbuilding
  • Eldrid Arntzen (CT) with Elizabeth Olsen-Ketudat (MA)
    Norwegian rosemaling
  • Skip Healy (RI) with William Hare (CT)
    Irish flute playing
  • Charlie York (MA) with Manuel Palomo (RI)
    Beetle Cat boat building
  • David Ayriyan (RI) with Sarkis Shahrigian (CT)
    Armenian kamancha playing
  • Bounleaune Ketnavong (MA) with Khamphone Phonekeo (CT)
    Laotian khene playing

Year 6, 2003/2004

  • Walter Scadden (CT) with Susan Madacsi (CT) and Brian Hall (MA)
    Blacksmithing
  • Gloria Martenson (MA) with Danzas Peruanas (CT)
    Peruvian dance
  • Joseph FireCrow (CT) with Jaime Arsenault (MA)
    Native American flute making and playing
  • Bounleaune Ketnavong (MA) with Khamphone Phonekeo, Sulisay Phonekeo, and Khone Thoumany (CT)
    Laotian khene playing
  • David Ayriyan (RI) with Sarkis Shahrigian (CT)
    Armenian kamancha playing
  • Jose Mello (RI) with Gary Arrenegado and Simon Pimental (MA)
    Azorean model boatbuilding

Year 7, 2004/2005

  • Joao dos Santos (CT) with Carlos Costa, Ryan Duarte, and Aderico Pires (MA)
    Portuguese fandango
  • Paul Luniw (RI) with Carol Kostecki (MA)
    Ukrainian pysanky
  • Joseph FireCrow (CT) with Eric Millett (MA)
    Native American flute making and playing
  • Rosaire LeHoux (CT) with Daniel Boucher and Nancy Lemme (RI)
    Franco-American fiddle repertoire
  • Skip Healy (RI) with William Hare (CT)
    Irish flute playing
  • Maria Pino Berrios (RI) with Melodi de Viruez (MA)
    Bolivian crochet
  • Jason Roseman (RI) with Kelvin Griffith (CT)
    Trinidadian steel pan making and playing

Year 8, 2005/2006

  • Jason Roseman (RI) with Matthew Williams (MA)
    Trindidadian steel pan playing
  • Somaly Hay (CT) with Maliss Men (RI)
    Cambodian dance
  • Donna Hébert (MA) with Nate Ouellette (CT)
    Franco-American fiddling
  • Paul Luniw (RI) with Carol Kostecki (MA)
    Ukrainian pysanky
  • Ana Vinagre (MA) with Tania da Silva (RI)
    Portuguese fado
  • Susan Madacsi (CT) with Sasha Gaulin (MA)
    Blacksmithing
  • Brenda Hill (RI) with Elaine Thomas (CT)
    Mohegan pottery
  • Jorge Job Sr. (CT) with Jorge Job Jr. (RI)
    Cape Verdean morna

Year 9, 2006/2007

  • Joao Cerilo Monteiro (RI) with Estrellas dance group (CT)
    Cape Verdean dance
  • Donna Hébert (MA) with Colette Fournier (RI)
    Franco American fiddling
  • Daniel Boucher (RI) with Nate Ouellette (CT)
    Franco-American fiddling repertoire
  • Angel Sanchez (MA) with Lydia Perez (RI)
    Puerto Rican vejigante masks
  • Lorraine Hammond (MA) with Rachel Gall (CT)
    Yankee ballads and rural work songs of western Connecticut
  • Chue Yang (MA) with Mai See Her and Mai Xiong (CT)
    Hmong needlework

Year 10, 2007/2008

  • Matti Huhta (CT) and Walter Grass (RI) with Bob Harmon (CT) and Ken Bingell (CT)
    Finnish sauna-building
  • Ranjani Saigal (MA) with Kavitha Vijayasekar (CT)
    Indian Bharata Natyam dance
  • Christopher Pereji (MA) with Nisha Purushotham (RI)
    South Indian tabla playing
  • Bashkim Braho (MA) with the Waterbury Albanian American Muslim Community (CT)
    Albanian dance
  • Daniel Boucher (CT) with Colette Fournier (RI)
    Franco American fiddling and singing
  • Chue Yang (MA) with Mai Xiong (CT) and Nkaozer Yang (CT)
    Hmong needlework
  • Florence Betgevargiz (CT) with Sharokin Betgevargiz (CT)
    Iranian/Assyrian lace and embroidery
  • Boualy Rathsombath (CT) with Sisivath Inthisone
    Laotian Khene playing
  • Fatima Vezjovic (CT) with Maida and Amina Huric
    Bosnian rug weaving
  • Fatuma Ahmed (CT) with Nurta Adan (CT)
    Somali basketweaving

Year 11, 2008/2009

  • Allen Hazard (Narragansett, RI) with Josh Carter (Pequot CT)
    Southern New England Native American wampum carving
  • Kannah Zealey (CT) with James Blaye (RI)
    Liberian clothing design and sewing
  • Bashkim Braho (MA) with the Waterbury Albanian American Muslim Community (CT)
    Albanian dance, second year
  • Sumithira Anand (MA) with Amoolya Narayanan (CT)
    Kuchipudi dance
  • Sridevi Thirumalai (MA) with Srinidhi Nambirajan (CT)
    Indian Bharata Natyam dance

Year 12, 2009/2010

  • Won-Ldy Paye (CT) with Mayn Wontan (MA)
    Liberian storytelling
  • Rachna Agrawal (CT) with Sriyashi Kanjilal (MA)
    Kathak dance
  • Bridget Fitzgerald (RI) with Lisa Coyne (MA)
    Irish sean nos singing
  • P.V. O’Donnell (CT) with Laura Ridarelli (MA)
    Irish Donegal style fiddling
  • Roger Morency and Ritva Autio (CT) with Ed Nummelin (MA), Bob Harmon (RI), Roy Tapio (CT)
    Finnish relief woodcarving
  • Enea Gjyli (CT) with Waterbury Albanian Dance Group (CT)
    Albanian dance 

Year 13, 2010/2011

  •  Jampa Tsondue (CT) with Yangchen Tsondue (CT)
    Tibetan thangka painting
  • Elizabeth James-Perry (MA) with Jennifer Kreisberg (CT)
    Wampanoag finger weaving
  • Joseph FireCrow (CT) with Troy Phillips (RI)
    Native American flute making and playing
  • Bob Inman (RI) and Ben Pearce (CT)
    Mandolin making
  • Kevin Doyle (RI) with Nicole LeBlanc (CT)
    Irish step dancing
  • Mohammed Antesar (RI) with Qusai al-Bakri (CT)
    Iraqi oud playing
  • Nehme Atallah (CT) with John Atallah (CT)
    Lebanese liturgical singing

Year 14, 2011/2012

  • Gideon Ampeire (CT) with Barnabas Nkole (MA)
    Ugandan instrument making and playing
  • Nehme Atallah (CT) with John Atallah (CT)
    Lebanese folk singing
  • Efraim Silva (CT) with Marcus Margalhaes (MA)
    Brazilian capoeira – how to teach
  • Danny Mekonnen (MA) with Artists Collective (CT)
    Ethiopian music
  • Barbara Merry (RI) with Joe Battaglia (MA)
    Maritime knot tying
  • Nicholas Benson (RI) with Jesse Marsolais (MA)
    Stone inscription carving
  • Allen Hazard (RI) with Kristin Wyman (MA)
    Narragansett wampum carving

Year 15,  2012/2013

  • Ivelisse Pabon (MA) with Amanda Mercado (CT)
    Puerto Rican African doll making
  • Daniel Boucher (CT) with Jean Galipeau (RI)
    French Canadian fiddling
  • Daphne Board (MA) with Lisa Davidson (CT)
    Traditional shoe making (cordwaining)
  • Stanislaus Renard (CT) with Ioanida Costache (MA)
    Roma fiddling
  • John Chambers (MA) and Christine Anderson (NH) with Saul Ahola (CT)
    Finnish fiddling
  • Gideon Ampeire (CT) with Barnabas Nkore (MA)
    Ugandan folk songs
  • Trudie Lamb Richmond (CT) with Candyce Testa (CT)
    Connecticut native storytelling

Year 16, 2013-2014

  • Raouf Mama (CT) with Gideon Ampeire (CT)
    African storytelling techniques – compiling and presenting
  • Trudie Lamb Richmond (CT) with Candyce Testa (CT)
    Connecticut native storytelling – developing the Great Cedar Swamp story
  • Barbara Merry (RI) with Reidar Bendiksen (MA)
    Marlinspike art and maritime knotting
  • Yeshi Dorjee (MA) with Jampa Tsondue and Kunga Choekyi (CT)
    Tibetan butter sculpture
  • Bart Roccoberton (CT) with Lisa Abbatomarco (RI)
    Puppetry performance
  • Elizabeth James-Perry (MA) with Honor Keeler (CT)
    Eastern Woodlands dyeing and finger-weaving
  • John Whelan (CT) with Josie Coyne, Rory Coyne, Caroline O’Callaghan, Deidre Galvin (MA)
    Irish button accordion playing

Year 17, 2014-2015

  • Song Heng (RI) with Chris Sou (MA)
    Cambodian roneat and drum playing
  • John Whelan (CT) with Rory Coyne (MA)
    Irish button accordion playing
  • Boubacar Diebate (CT) with Malang Jobarte (RI)
    West African kora styles
  • Dimitrios Klitsas (MA) with Maria Adams and Leslie Dockary (CT)
    Decorative woodcarving
  • Sidy Maiga (RI) with Sekou Kouyate (MA)
    Mali drumming
  • Penpa Tsering (MA) with Tenzin Yangchen and Kunga Choekyi (CT)
    Tibetan music and dance

Year 18, 2015-2016

  • Dimitrios Klitsas (MA) with Maria Adams and Leslie Dockary (CT)
    Decorative woodcarving
  • Sidy Maiga (RI) with Sekou Kouyate (MA)
    Mali drumming
  • Penpa Tsering (MA) with Tenzin Choekyi, Kunga Choekyi, Ngawang Choegyal, Tenzin Miglay (CT)
    Tibetan music and dance
  • Bradford Maloney (RI) with Steve Bliven (MA)
    Irish flute
  • Tenzin Sichoe (CT) with Kunga Choekyi (CT)
    Tibetan weaving
  • Khoutavong (CT) with Aneil Sumanakitti, Xiao Phommachack, Somchan Onsopha (RI)
    Laotian temple carving and building
  • Carlos Santiago Arroyo (MA) with Lydia Perez Nieves and Yidell Rivera-Perez (RI)
    Puerto Rican santos carving

Year 19, 2016-2017

  • Carlos Santiago Arroyo (MA) with Lydia Perez Nieves and Yidell Rivera-Perez (RI)
    Puerto Rican santos carving
  • Tenzin Sichoe (CT) with Tseyang Lhamo (CT)
    Tibetan weaving
  • Elaine Moe (MA) with Sue Coupe, Katrina Bousquet, and Annaliisa Brassard (CT)
    Finnish birch bark weaving
  • Rodbel Virula (CT) with Citlalli Hernandez (CT)
    Mariachi guitarron
  • Dhimitraq Demiri (MA) with Albana Lame and Waterbury dance group (CT)
    Albanian dance
  • Dan Foster (CT) with Mark Bodah (MA)
    Irish fiddle

Year 20, 2017-2018

  • Dhimitraq Demiri (MA) with Albana Lame and Waterbury dance group (CT)
    Albanian dance
  • Elaine Moe (MA) with Sue Coupe, Katrina Bousquet, and Gilda Green (CT)
    Finnish birch bark weaving
  • Dan Foster (CT) with Eva Meier (MA)
    Irish fiddle playing
  • Oliyo Ibrahim (CT) with Farhiyo Aden (CT)
    Somali Bantu basket making
  • Patricia James-Perry (MA) with Jonathan James-Perry (RI)
    Wampanoag scrimshaw
  • Torrin Ryan (MA) with Steve Bliven (MA), Chris Ryan (RI), Vasily Kondrashov (RI), B. Wenskowicz (RI)
    Irish session etiquette and repertoire
  • Bridget Fitzgerald (MA) with Mary Lee Partington (RI)
    Irish sean nos singing
  • Carlos da Costa (CT) with Ethan Martins (MA)
    Portuguese concertina and accordion playing

Year 21, 2018-2019

  • Mary King (RI) with Elaine Killough (MA)
    Celtic harp
  • Aldona Saimininkas (CT) with Philitha Stemplys-Cowdrey (CT)
    Lithuanian straw art
  • Elizabeth James-Perry (MA) with Leah Hopkins (RI)
    Native American quillwork
  • Lakedhen Shingsur (CT) with the students of the Tibetan Association of Connecticut
    Tibetan folk songs and dance
  • Patricia James-Perry (MA) with Jonathan James-Perry (RI)
    Wampanoag scrimshaw
  • Torrin Ryan (MA) with Steve Bliven (MA), Chris Ryan (RI), Vasily Kondrashov (RI), and Barry Wenskowicz (RI)
    Irish session etiquette and repertoire